Sehpa Alırken Nelere Dikkat Edilmeliİster zigon olsun ister orta sehpa, satın alınırken mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Bu makalemizde dikkat etmeniz gereken bu kuralların neler olduğunu anlatalım istedik.

Sehpanızı belirlemeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar şöyledir:

  • Sehpanın ölçüsü
  • Sehpanın yüksekliği
  • Sehpanın fonksiyonu
  • Sehpanın kalitesi
  • Sehpanın ne kadar güvenli olduğu
  • Sehpada kullanılan malzemeler
  • Dekorasyonla olan uyumu

Sehpanın Dekorasyonla Olan Uyumu Nasıl Olmalı?

Salonda ya da oturma odasında kullanılacak olan sehpalar kritik öneme sahiptir. Koltuğun veya kanepenin önünde bulunacak olan sehpa odanın genel havasını desteklemeli ve boğucu bir hava oluşturmamalıdır. Dekorasyonda uygunluğu ise fonksiyonu ve sehpanın renkleri belirleyecektir.

Sehpanın Ölçüsü

Sehpanın ölçüleri hem dekorasyonu hem de kullanımı etkileyecektir. Bu nedenle sehpa satın almadan önce nerede kullanılmak istendiği belirlenmeli ve ona göre ölçü alınmalıdır.

Sehpanın Yüksekliği

Sehpanın yüksekliği fonksiyonu ve konforu için çok önemlidir. Bunun için sehpanın yüksekliği oturma mesafesinden birkaç santim yukarıda olması gerekir.

Sehpanın Fonksiyonları

Sehpanın kullanımını belirleyecek olan faktör fonksiyonudur. Eğer kalabalık bir ortam ve hızlı dağılan bir mekanda kullanacaksanız bu durumda kapaklı ve çekmeceli modeller ideal tercih olacaktır.

Sehpanın Kalitesi

Sehpanın kalitesini kontrol ederken ayaklardan başlamalısınız. Çünkü ayaklar önem verilmiyor olsa da ağırlığı taşıyan parçalardır. Ayaklar ne kadar kaliteli olursa sehpada kullanılan malzemelerde o kadar kaliteli olacaktır.

Sehpanın Ne Kadar Güvenli Olduğu

Sehpalar ortada olduklarından dolayı eğer küçük birçoğunuz varsa yaralanma sebebi olabilir. Bunun için çocuğunuzun yaşına göre sehpa seçimini belirleyebilirsiniz. Sivri köşelere sahip olan sehpalar her zaman riskli olmuştur.

Sehpada Kullanılan Malzemeler

Sehpada kullanılan malzeme çok önemlidir. Ahşap ve masif sehpa yuzeyleri lekelere karşı daha dayanıksızdır. Bunun için sıcak ve soğuk parçalar sehpanın üzerinde iz bırakabilir. Cam ya da akrilik olan sehpalar kolay demizlenebilir fakat çok fazla leke tutar.

Dekorasyonla Olan Uyumu

Sehpa satın alınırken kullanım alanı belirlenmeli ve renk tercihi ona göre yapılmalıdır.

Ahşap mobilya ihtiyacınız durumunda bizimle https://www.ptawooden.com/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Menü