Kütük Ahşap Masa Nasıl Yapılır?

Kütük Ahşap Masa Nasıl YapılırHer ağaç kütük ahşap masa yapımı için uygun değildir. Bunun için ömrünü tamamlamış ve büyümeyen ağaçlar seçilerek kesilir. Kesimi yapılan ağaç türleri genelde ceviz, dişbudak, gürgen, ve kayın gibi yerli ağaçlardır. Ancak bunların dışında Türkiye’de iroko ve teak gibi ithal ağaçlarında masa yapımında kullanılması mümkündür. Ahşap masalar genelde tek bir parçadan yapılır. Masanın büyüklüğü ise ağacın kalınlığı ile orantılı olmak zorundadır. Bunun için ahşap masaların boyutları kendi içerisinde farklılık gösterir.

Ahşap masa yapımına başlamadan önce ne tür ağaç kullanılmak istendiğine karar verilmesi gerekir. Ahşabın türü ve rengi seçimi etkilerken, sağlamlığı ve cilası ahşap masanın fiyatlarını belirleyecek olan faktörlerdir.

Ahşap masa haline gelmeden önce kesilip kurutulması gerekir. Eğer ahşap kendi başına kurumaya bırakılırsa bu durumda nem oranı istenilen seviyeye düşmeyeceği ve kurumanın uzun süreceğinden dolayı fırınlama işlemi yapılır. Fırınlama işlemi kolay gibi görünse de bu aşama ustalık gerektirir. Fırınlama esnasında ağacın erken çıkarılması ağaçtaki nemin kaybolmamasına neden olurken fırında fazla kalan ağaçta çatlaklar meydana gelir. Bunun için fırınlama işleminin süresi çok önemlidir.

Ahşap üzerinde ortaya çıkan çatlaklar masaya doğal görünüm kazandırıyor olsa da, çatlakların fazla olması masanın kullanım fonksiyonunu ve işlevselliğini düşürecektir. Fırınlama yöntemi ile kuruyan ağaç gerekli olan standartlara getirilerek zımparalanır ve bu sayede istenilen düz ve pürüzsüz zemin ortaya çıkarılır. Ahşap koruyucu tabakalar kullanılarak ağaç hazırlandıktan sonra cila ve istenilen rengin uygulanması sağlanır.

Ahşap masada ayak bağlantıları önemlidir. Ayaklar tasarıma göre şekillendirilir. İstenirse ahşap ya da metal olan ayakların montesi yapılabilir.

Yukarıda belirtilmiş olan işlemlerin tamamlanması ardından artık kütük ahşap masa kullanıma hazır hale gelmiştir.

Evde, ofiste doğallık tercih ediliyorsa kütük ahşap masa ideal bir tercihtir. Gerek yemek masası gerekse çalışma masası için rahatlıkla kullanılabilir. Farklı desen ve renklerde olması dekorasyonda istenildiği gibi kullanılmasında kolaylık sağlar.

PTA Wooden Concept eviniz ve ofisiniz için ahşap mobilya, masa ve TV ünitesi gibi birçok modeliyle hizmet vermektedir. Ürünlerimize  https://www.ptawooden.com/ adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Menü