İdeal Sehpa Düzeni Nasıl OlmalıMobilya dekorasyon açısından önemli olduğu kadar yerleşimi de bir o kadar önemlidir. İdeal bir salon düzeni oluşturulmak isteniyorsa satın alınacak mobilyanın ölçüsüne dikkat etmek gerekir.

Ev dekorasyonu yapılırken yapılabilecek en büyük yanlış mobilyaları seçtikten sonra yerleştirmeye çalışmaktır. Yani birbirinden bağımsız olan mobilyalar alaksız bir şekilde yan yana getirilirse ortaya çirkin bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Salon dekorasyonu yapılırken aklınızda bulundurmanız gereken ilk kural salonun düzeni ve mobilyaların ölçüsüdür. Risk almadan özgün ve ilgi çekici bir mekana sahip olamazsınız, fakat bunu düşünerek de alakasız farklılık her zaman gözü yoracaktır.

Orta Sehpa Yüksekliği Ne kadar Olmalı?

Orta sehpalar mobilyaların tamamlayıcısı olduğu gibi bazılarında da bir hastalıktır. Kolay gibi görünüyor olsa da orta sehpalarda ilk dikkat edilmesi gereken şey kanepelere olan yüksekliğidir. Orta sehpalarda ideal ölçü koltuğun minder seviyesinden 10 cm aşağıda olması gerekir.

Orta Sehpa ve Koltuk Arasındaki Mesafe  

Orta sehpa ile koltuk arasındaki mesafe 35–45 cm arasında olmalıdır. Bu uzaklık sehpanın üzerindeki dergiyi alabilmek için idealdir.

Orta Sehpa ve Koltuk Ölçülerinin Birbirine Oranı Nasıl Olmalı?

Orta sehpaların ölçüleri görsel olarak koltuğun büyüklüğünün yarısı kadar olması gerekir. Bunu ölçerek değil göz kararı olarak seçebilirsiniz.

Yan Sehpa Ölçüleri

Mobilya yanında kullanılan yan sehpalar olmazsa olmazdır. Odanın büyüklüğüne uygun boyutta seçilerek şık bir mekan ortaya çıkarılabilir.

Yan Sehpaların Koltuğa Uzaklığı Ne Kadar Olmalı?

Yan sehpalar koltuk ya da berjerle yakın olması gerekir. İdeal ölçü ise yan sehpanın yiyecek içecek koyulması kadar olmalıdır.

Yan Sehpa Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?

Yan sehpaların amacı hizmet etmiş olduğu koltuklardan daha aşağı seviyede olması gerekir. Yan sehpalarda maksimum yükseklik 8 cm olabilir.

Koltuk Arkası Konsol Yüksekliği ve Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Bazı sehpalar koltuk arkası olabilir. Bu tip modellerde koltuk ile sehpanın arasındaki dresuarın yüksekliği sırt bölgesinden daha yüksek olmalıdır. Genişliği koltuğun yarısı kadar olmalıdır. Koltuğun iki ucunda 15’er cm’lik mesafe ideal ölçüdür.

Ahşap sehpa modelleriyle ilgili olarak bize https://www.ptawooden.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Menü