Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl OlmalıdırDekorasyonda Renk Uyumu

Bir dekorasyon oluşturulurken renk uyumu çok önemlidir. Doğru renk seçilmediği zaman en trend mobilyaları alıp, güzel aksesuarlar kullanmış olsanız bile istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkün değildir. Bunun için dekorasyona doğru yön verebilmek adına hangi rengin ne amaçla kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Aşağıdaki başlıklar dekorasyonda renk kullanımı konusunda fikir verecektir.

Monokromatik Dekorasyon

Monokromatik dekorasyonda tek renk kullanılır. Bunun için mekanın tamamında tek renk hakim olması gerekir. Aynı renk kullanılırken farklı tonlar uygulanır ve bu sayede harika bir uyum yakalanmış olur. Örneğin kırmızı bir rengi seçiyorsanız TV üniteniz, yemek masanız, mobilyalarınız kırmızı lake olması gerekir. Koltuklar ve sandalyelerde renk uyumunu yakalayabilmeniz için ise açık renk beyaz ya da koyu renk siyah seçebilirsiniz.

Analog Renkler

Dekorasyon hazırlanırken renk tablosu dikkate alınmalı ve bu çark üzerindeki farklı renkler doğru seçilmelidir. Eğer dekorasyonda üç rengin kullanılması tercih edilecekse bu yönteme analog renkler denir. Örneğin sarı, kırmızı ve mavi bir arada kullanılabilir.

Renkler birbirine eşit uzaklıkta kullanıldığında da dekorasyon oluşturulabilir. Ancak burada kullanmanız gereken renkler mor, yeşil ve turuncu gibi canlı renkler olmalıdır.

Kontrastın Renkler

Kontrast renkler denildiğinde ilk akla gelen siyah ve beyazdır. Bu iki renk çark üzerinde birbirinin karşısındadır, ancak dekorasyonda kullanıldığında mükemmel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Örneğin sarı ile mor, kırmızı ile yeşil gibi.

Seçilen Renklerin Kullanım Oranları Nasıl Olmalı?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz renk uyumu tek başına bir sonuç elde etmenize neden olmuyor. Örneğin Ahşap TV ünitesi ile ahşap ağırlıklı bir dekorasyon oluşturacaksanız bu dekorasyona uygun olan rengi seçmeniz gerekir. Siz bu tarz bir dekorasyonda siyah ve beyaz rengi kullandığınız zaman istediğiniz etkiyi ortaya çıkarmanız mümkün değil.

Seçilen renkler uygulanırken oranlara dikkat etmek önemli. Mesela kontrast bir dekorasyon oluşturuluyorsa 3’ e 7’i oranında kullanılması gerekir. Baskın olan renk ise dekorasyonun ne şekilde olması gerektiğine karar verilerek seçilebilir.

Modern ve minimal dekorasyon tarzında az renk tercih edilerek başarılı sonuçlar ortaya çıkarılabilir. Ancak eğlenceli bir tercih yapılmak isteniyorsa o zaman canlı renklerin kullanılması önemlidir.

Dekorasyonda ahşap bir hava oluşturmak isteniyorsa https://www.ptawooden.com/ adresimizi ziyaret ederek ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Menü