Ahşap ve Büküm Sandalyeler

Ahşap ve Büküm SandalyelerAhşap günümüzde sandalyeden tutunda dış cephe kaplamalarına varıncaya kadar birçok alanda kullanılan ürün haline gelmiştir. Bir ahşabın üretilmesi, şekillendirilmesi için çok uzun zaman gerekmez. Bunun için ahşap bazen yoğun bir işçilik bazen de basit birkaç uygulamayla rahatlıkla tasarımsal bir objeye dönüştürülebilir.

Ahşabın şekillendirilmesi kolay olsa da işlenmesi basit değildir. Bunun için ağaç kullanım alanına ve yapılacak eşyaya göre seçilmelidir. Ahşaptan sandalyeye ve mobilyaya varıncaya kadar pek çok ürünün yüzyıllardır kullanıldığını biliyoruz. Bunun için ahşabı doğru alanda kullanmak her zaman uzun ömürlü bir kullanım sağlamıştır.

Günümüzde gelişmiş teknoloji ahşaba farklı şekiller verilirken, ağacın kullanıldığı farklı bir alanda sandalyeler olmuştur. Ahşap sandalyeler hem dayanıklı hem de tasarım açısından sıradan sandalyelere oranla çok daha şıktır. Bunun için sandalye denildiği zaman genelde tercih ahşaptan yana olur.

Türkiye’de Ahşap Sandalye Trendleri

Türkiye’de ahşap sandalye kullanımı dünyanın pek çok ülkesine oranla daha fazladır. Bunun için ahşap sandalye modelleri ve trendleri her yıl değişir. Bahçe gurubundan yemek masasına, bar sandalyelerinden, cafe sandalyelerine varıncaya kadar ahşabı pek çok alanda görmek mümkündür.

Ahşap sandalyeler tek başına kullanıldığı gibi isteğe bağlı olarak metal, cam, PVC gibi karışımlarla da birleştirilebilir. Bunun için belirleyici olan faktör ise sandalyenin ne amaçla kullanılacağıdır. Türkiye’de özellikle son 5 yıl içerisinde ahşap sandalyelerin üretim tekniklerinde değişikliğe gidilmiş ve büküm sandalyeler tekrar gündeme gelmiştir. Uygulanan büküm tekniği ise tamamen tasarımcının kendi isteğine ve hayal gücüne bağlıdır.

Büküm Sandalyeler Nasıl Üretilir?

Büküm sandalyelerin üretim aşaması diğer sandalyelere göre daha karmaşıktır. Osmanlının son dönemlerinden itibaren kullanılmaya başlanan büküm sandalyeler, geçtiğimiz 5 yıla kadar çok fazla tercih edilmezken, değişen tasarım trendleriyle yeniden kullanım alanına sahip olmayı da başarmıştır. Büküm sandalyelerde kullanılan ağaç çeşitleri ise kayın ağacı, dişbudak ağacı, kestane ağacı, meşe ağacı ve gürgen gibi sayılabilir.

Büküm işleminde kullanılan yöntem buhardır. Ağaç buhara tutulduğunda istenildiği gibi esner ve bu sayede istenilen tasarım elde edilebilir.

Ahşap masa, sandalye takımlarını https://www.ptawooden.com/ adresinden inceleyebilirsiniz.

Menü