Ahşap Nasıl Korunur?

Ahşap Nasıl KorunurAhşap estetik ve sağlıklı olmasının yanı sıra mükemmel bir yapı malzemesidir. Yüksek kapasitede bir taşıma kuvvetine sahip olan ahşap depreme karşı dayanıklıdır. Her türlü doğa şartlarına dayanabiliyor olması ise ahşabın kullanım alanlarını çeşitlendirmiştir. Doğru ahşap doğru bir üründe kullanıldığında uzun süreli kullanım söz konusu olacaktır. Ahşap yanan bir malzeme gibi görünüyor olsa da yangın gibi durumlarda direnci oldukça yüksektir. Bunun için kalınlığına göre yanma ihtimali azalır.

Ahşap kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir

Her ahşabın kendisine göre bir özelliği vardır. Bu özellik onu rengi, damarları, dokusu gibi özelliklerine ayırmıştır. Bunun için her ahşap ile üretilmiş olan üründen farklı desenler ortaya çıkar. Ahşap türleri sertliklerine, taşınabilme kabiliyetlerine, dayanıklılığına, boyama kabiliyetine ve kendilerinde farklılığı olan özelliklere göre ayrılırlar.

Sert ahşaplar dayanıklı olmalarından dolayı dekoratif özellikleri ön plana çıkar. Uzun süre dayanıklı olması ise ekonomik olmalarına imkan tanımış olur. İnşaat sektöründe fonksiyonel bir malzeme olması da ahşabın önemini artırmıştır.

Ahşap seçerken doğal dayanıklılığa sahip olması ve işlenebilme özelliğinin olması gerekir. Bu da seçilecek olan malzemenin hangi ahşaptan yapıldığının önemini ortaya çıkarır.

İlginizi Çekebilir: Ahşap Otantik Masa Sandalye Takımları

Ahşaba Neler Zarar Verir?

Ahşap dış etkenlere karşı bazı durumlarda bozulmalara neden olabilir. Bunun için ahşabın korunması amacıyla cila gibi birtakım kimyasal maddeler kullanılır. Bu malzemeler hem dekoratif bir görüntü ortaya çıkmasına fayda sağlayabileceği gibi aynı zamanda ahşabın korunmasını da sağlayacaktır. Cila gibi boya da ahşabın korunmasını sağlayan bir maddedir. Ancak doğal ahşabın boyanması doğallığını ortaya çıkarmayacağından dolayı pek tercih edilmez. Doğal görünümlü şık bir ahşap her zaman kıymetlidir.

Ahşabın biyolojik olarak düşmanları da vardır. Örneğin mantarlar, bakteriler böcekler ve termitler gibi. Bunların ahşaba zarar vermemesi için uygun ortamda ve uygun şartlarda saklanması gerekir.

Ahşap Ve Su

Su ahşabın bileşeni olmasına karşın ahşabı bozabilecek bir etkiye sahiptir. Ahşapta bulunan su miktarı % 25 – 30 oranındadır. Ahşabın en önemli özelliği su almasıyla ortadan kaybolabilir. Bunun için doğru koruma malzemeleri seçilmeli ve ahşabın suyla temas edilmesinin önüne geçilmesi gerekir.

Bize  https://www.ptawooden.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Menü