Ahşap Mobilya Nasıl Korunur?

Ahşap Mobilya Nasıl KorunurAhşap uzun yıllar boyunca yapısını koruyan bir malzemedir ve nesilden nesle rahatlıkla geçebilir. Herkesin evinde mutlaka eskiden, dedesinden, anneannesinden, babasından kalma ahşap bir ürün ya da eşya mutlaka vardır. Dolayısıyla kıymetli olan bu eşyalarında iyi korunması önemlidir. Bu sayede daha uzun nesillere bozulmadan ve zarar görmeden geçmesi sağlanmış olur.

Ahşap her ne kadar dayanıklı bir malzeme olsa da uygun şekilde bakımının yapılmaması ve korunmaması durumunda çizilme ve aşınmayla karşı karşıya kalır. Evinizde bulunan ahşap mobilyalarınızı mutlaka düzenli olarak temizlemek ve bakım talimatına uygun bir biçimde hazırlamak zorundasınız. Ahşap mobilyanızla ilgili bir bakım kılavuzunuz yoksa bu durumda sizin için paylaştığımız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ahşap Mobilyaların Korunması

Ahşap ısıya hassas bir malzemedir. Bu nedenle ahşabınıza zarar verecek olan yüksek ısıdan uzak tutmak zorundasınız. Ahşap sehpa kullanıyorsanız ve sehpanızın üzerine sıcak çay bardağınızı koyacaksanız mutlaka altlık kullanmalısınız. Ahşap mobilyalarınızın üzerine yiyecek ve içecek dökmemeye gayret edin. Ahşap mobilyanızı güneşin zararlı etkilerine karşı mutlaka korumalısınız.

Ahşap Tozu Nasıl Alınmalı?

Ahşap mobilyaların temizliği önemlidir. Ahşap aksesuarlarınızın tozunu sık sık almaktan vazgeçmelisiniz. Ahşabınızı silerken mutlaka pamuklu ve mikrofiber olan bezleri kullanmanız gerekiyor. Çok amaçlı bezler ahşabınıza zarar verebilir. Eğer ahşabınızın üzerinde kirli ve yapışkan bir yer varsa mutlaka bu yeri temizlemelisiniz. Ahşap temizleyici ürünler özellikle cila, sprey gibi, bunların çok kullanılması ahşabınıza zarar verecektir.

Aşınma ve Yıpranmayı Onarın

Ahşap mobilyalar ne kadar dikkatli hareket edilse bile zamanla yıpranır. Böyle durumda ise ahşabınızı cilalayarak rötuşlamanız gerekir. Ahşabı boyamak ona yeniden can vermek demektir. Dolayısıyla eski bir ahşap eşya boyanıp cilalandığından yeniden kullanılır hale gelebilir. Ahşabınızda çizilme ve oyulma söz konusu olduysa piyasada satışı yapılan dolgu malzemelerinden satın alarak bu oyukları doldurabilirsiniz. Bakımsız bir ahşap hızlıca çürümeye başlar.

Ahşap Mobilyanızı Yağlayın

Ahşap yağlı olan bir malzemedir. Kuruduğunda ise yeniden yağlanması gereklidir. Yağlı olmayan kuru bir ahşap çok çabuk zarar görür.  Bu da ahşap mobilyanızın eskime süresini kısaltır.

https://www.ptawooden.com/

Menü