Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl YapılırMobilya yapımında kullanılan dayanıklılığı yüksek ağaçlar sayesinde mobilyalar yüzyıllar boyunca dayanabilme özelliğine sahiptir. Meşe ağacı tanecikleriyle bilinirken üzerindeki küçük lekeler ve çukurların harmanlaması farklı bir şıklık kazandırır. Meşe ağacının gözenekli yapısı ve bu gözeneklerin parlak verniklerle daha da esnekleştirilebiliyor olması ise mobilyaya farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Meşeden yapılmış bir mobilyanın güneş ve ısı değişimlerine karşı daha hassas hareket edilmesi gerekir. Ahşap mobilyaların bakımı onların ilk günkü halini koruyabilmek için önemlidir. Bu sayede mobilyanızı uzun yıllar boyunca koruyabiliriniz Peki ahşap bir mobilyanın kullanımı sırasında bakımının nasıl yapılması gerekir.

Talimatlara Uygun Hareket Edin

Her mobilyanın kendine özgü bir bakım talimatı vardır. Satın alırken bunu sorduğunuz da size söyleyeceklerdir. Eğer ki satın aldığınız mobilya konusunda satıcının bakımla alakalı herhangi bir fikri yoksa o zaman sizde mobilya konusundaki genel bakımı uygulamanız yeterli olacaktır

Ahşabı havalandırın

Ahşap mobilyanızı eğer ki yeni almışsanız o zaman koktuğunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla üzerindeki boya kokusunun sizi rahatsız etmemesini istiyorsanız o zaman çekmece ya da dolap kapaklarını açarak havalandırılmasını sağlamalısınız. Kapakları açtığınızda ortamda hava sirkülasyonunun sağlanması için kapı ya da pencerelerinizi açabilirsiniz. Bu havalandırma işleminin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.  Mobilyalar genellikle paketleme öncesinde son bir kez cilalanır ve yağlanır. Amaç müşteriye daha şık ve parlak bir urun sunmaktır. Dolayısıyla bazı mobilyalarda koku çok güçlü olabilir. Bunun için kabartma tozu, beyaz sirke ile silinebilir.

Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir

Ahşap mobilyalarınızı temizlerken nemli bir bez kullanabilirsiniz. Ancak nemden bahsettiğimiz neredeyse kuru kıvamında olmalıdır. Ahşap mobilyanız boyalı ise o zaman piyasada ahşap yağının satıldığını görürsünüz onları kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalarınızı korumak için daima yumuşak bir bez kullanmalısınız.  Ahşap masa kullanıyorsanız sık silmeniz gerektiğini bilirsiniz bunun için kullandığınız ürünleri seçerken dikkatli hareket etmelisiniz. Kalitesiz temizleyici ürünler bir sure sonrasında masanızın üzerinde bir yağ tabakası oluşturacağını görebilirsiniz.

Güneş ışığından koruyun

Mobilyalarınıza güneş ışığının hiçbir zaman doğrudan gelmemesine dikkat edin. Mobilyalarınızdaki aşırı kuruluk iskeletin çatlamasına neden olur ve renginde solmalar yaşanır. Bu da kullanım suresinin kısalmasını sağlar.

www.ptawooden.com

Menü